Supradoza de credință și like-urile pe timp de război

Nu mai menționez ororile în numele credinței că alea sunt deja de nivel maimuță!

Dar mă aplec puțin spre corelația dintre credință și educație, mă refer la credincioșii ăia hard dar cu vid în craniu.

Prima : Grup plecat în Beirut din Iași, pe ruta Iași – Tel Aviv, se primește mesaj să sune la ambasadă pentru a fi evacuați. Ai noștri credincioși au refuzat, ei au plătit domle și vor să meargă în pelernaj. Evident că după ce au terminat, au cerut ajutor ambasadei dar refuzând să plătească bilete – bă, cum să refuzi ajutorul? În Beirut nu sunt probleme, dar cum ajungi în Tel Aviv? Dacă s-a găsit o portiță, sari pe ea!

Apoi, paginile „religioase” de pe facebook. Am pus în ghilimele pentru că nu au nimic în comun cu credința. Sunt doar niște pagini mizerabile care propaga mesaje jegoase, adună like-uri și apoi sunt folosite pentru prostirea maselor.

Trecem peste miile de „Amin” și „Dumnezeu e mare”, dar dacă citim puțin ce postează aștia, îți dai seama că acei oameni care dau cu amin nu au legătură cu educația.

Cred că am văzut 15 pagini care postau cam așa „Profețiile lui Nostradamus despre Israel” iar comentatorii toți, fără excepție dădeau citate din biblie.

Mi-a sarit una în ochi, Luca 21:20-33:

Când veţi vedea Ierusalimul înconjurat de armate, atunci să ştiţi că pustiirea lui este aproape. 21 Atunci cei din Iudeea să fugă în munţi, cei din mijlocul Ierusalimului să iasă afară, iar cei de pe câmpii să nu intre în el, 22 căci acestea sunt zile de răzbunare, ca să se împlinească toate lucrurile care au fost scrise. 23 Vai de cele ce vor fi însărcinate şi de cele ce vor alăpta în zilele acelea! Căci va fi strâmtorare mare peste pământ şi urgie peste poporul acesta! 24 Vor cădea ucişi de ascuţişul sabiei şi vor fi duşi captivi prin toate neamurile, iar Ierusalimul va fi călcat în picioare de către neamuri, până când se vor împlini vremurile neamurilor.

Evident că fragmentul este folosit în mod nesimțit în contextul actual din Israel, dar oamenii nu au celeritatea necesară să citească chiar și un text de ăsta.

Au dat toți cu „să ne ajute Dumnezeu”, amin, dar prin biserică nu cred că au mers. După amin la postare au intrat înapoi la Tap tap pe facebook și la Simion să plângă că îs săraci, așa s-a mai dus o zi din viață.

Dar să iau pe text, să vedem cât de nenorociți sunt cei din spatele paginii!

Când veţi vedea Ierusalimul înconjurat de armate, atunci să ştiţi că pustiirea lui este aproape.

În primul rând, azi Israel nu este înconjurat de armate, Hamas sunt o grupare teroristă susținută din umbră și nu pot amenința existența Israelului.

Fraza aia se potrivea mai bine pentru anul 1973 când existența statului Israel chiar a fost pusă în pericol.

Sau chiar Războiul de 6 zile din 67 când Israel a luptat contra coaliției arabe formată din Siria, Egipt și Iordania.

Din cauza acestor conflicte, toată lumea arabă fierbea iar după asta, Siria și Egipt au picat într-un declin iremediabil, pierzând teritorii. Urmele acelor zile se văd și astăzi, sărăcia fiind încă prezentă.

Genul ăsta de mesaje cretine și duse la extrem îl folosesc și politicienii iar cei mai slab de înger cred.

Ne aducem aminte de ăia care spuneau că nu folosesc card că se scrie invers Drac, de idioții ăia de părinți care nu își duceau copilul la spital că îi fură ăia organele.

Sau idioțenii de astea „O fetiţă de 10 ani în stare gravă a primit un lob de ficat după ce, în urmă cu trei săptămâni, a pierdut această şansă. Atunci, familia unui băiat de 14 ani aflat în moarte cerebrală a refuzat să-i doneze organele, în urma unei discuţii cu preotul

Salut 👋
Îmi pare bine să te cunosc.

Înscrie-te pentru a primi conținut nou pe email. Vei primi un singur email pe săptămână cu ultimele articole.

Nu facem spam! Citește politica noastră de confidențialitate pentru mai multe informații.

6 comentarii la „Supradoza de credință și like-urile pe timp de război”

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.